wtorek, 14 lutego 2012

ZAGINIONY RAPORT


Druhowie!


Podczas porządkowania nadesłanych przez Was materiałów natrafiliśmy na raport z obchodów dnia niepodległości - „zapomniany raport”. Nie był on jak do tej pory opublikowany na blogu. Za przeoczenie serdecznie przepraszamy.


Ekipa blogaWielka Gra Hufca

Bitwa Warszawska z 1920 roku

11.11.2011r.


Dnia 11.11, o godz. 10:00 rozpoczęły się uroczyste obchody dnia niepodległości, które otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona o w Archikatedrze Lubelskiej. Przewodził jej ks. abp Stanisław Budzik, wygłaszając jednocześnie homilię. Zaraz po Eucharystii przemaszerowaliśmy na Plac Litewski, gdzie mogliśmy podziwiać tradycyjny już pokaz musztry żołnierskiej. Następnie udaliśmy się na Plac Wolności. Odbył się tam apel Hufca, rozpoczynający grę. Po meldunku, zastępowi otrzymali instrukcje w postaci skoroszytów z zagadkami.


ROZPOCZĘŁA SIĘ GRA. Do zmagań przystąpiło około 25 zastępów. Każdy z nich marzył o zwycięstwie. Zadań do wykonania było bardzo dużo, a czasu niewiele. Do ich realizacji potrzebne były: spryt, sokole oko, logiczne myślenie, spostrzegawczość. Plus oczywiście Duch Harcerski i praca zespołowa. Nic nie było w stanie stanąć nam na przeszkodzie - nawet mróz. Ostatnimi elementami gry były: meldowanie zastępów przez telefon polowy i odczytywanie wiadomości nadawanej semaforem.


Kolejny etap – „Ostatni Bastion” (na Błoniach pod Zamkiem). Tam doszło do ostatniego starcia Polaków z Bolszewikami. Bez wątpienia zwyciężyli Polacy, broniąc stolicy i zdobywając więcej chust wroga.


Po Bitwie wszyscy żołnierze posilili się ciepłym bigosem i pyszną herbatą. W tym czasie Wodzowie podliczali punkty. O godzinie 15:45 odbył się uroczysty apel, na którym Wódz Naczelny – Tomasz Dolecki HO ogłosił listę zwycięzców:


I miejsce: Zastęp NIEDŹWIEDŹ POLARNY z 9. DL

II miejsce: Zastęp OKAPI z 3. DL

III miejsce: Zastęp TUR z 9. DL


Na pożegnanie głos zabrał Hufcowy – Paweł Czuba HO, który w kilku słowach określił, czym jest patriotyzm i co oznacza sformułowanie „duch narodowy”. Podziękował też wszystkim za udział w Wielkiej Grze i zaangażowanie.


Raport sporządził

wyw. Piotr Czyż

członek zastępu TUR z 9. DL